
SKU: DHI-NVR4104HS-P-AI/ANZ-1
Dahua 8-channel AI standalone PoE NVR with built-in 8-port PoE switch, supporting H.265+ encoding and smart AI analytics.
| Model | DHI-NVR4108HS-8P-AI/ANZ |
|---|---|
| Channels | 8 channel IP |
| Max Resolution | 16MP (4K) |
| Bandwidth | Max. 256 Mbps incoming/recording/outgoing bandwidth |
| PoE Ports | 8x PoE 802.3af/at |
| PoE Budget | 78W total |
| AI Features | Face recognition,detect, Perimeter, SMD Plus |
| HDD | 1x SATA up to 20TB |
| Output | HDMI + VGA |
| Interface | USB, Audio In/Out, Network Port, PoE Ports |
4CH Channels | AI Analytics | PoE Built-in | 4K Decoding |
| Model | DHI-NVR4108HS-P-AI/ANZ |
| Channels | 4 channel IP |
| Max Resolution | 8MP (4K) |
| PoE Ports | 4x PoE 802.3af/at |
| PoE Budget | 45W total |
| AI Features | Face recognition, detect, SMD Plus |
| HDD | 1x SATA up to 20TB |
| Output | HDMI + VGA |
| ✓4-channel PoE NVR with AI analytics | ✓SMD Plus reduces false alarms |
| ✓Face recognition, detection, perimeter detection | ✓4K HDMI for sharp live view |
| ✓Up to 16MP IPC resolution | ✓H.265+/H.265 efficient storage |