
| Model | DHI-NVR4216-16P-AI/ANZ |
|---|---|
| Channels | 16 channel IP |
| Max Resolution | 16MP (4K) |
| Bandwidth | Max. 256 Mbps incoming/recording/outgoing bandwidth |
| PoE Ports | 16x 10/100 Mbps, IEEE 802.3 af/at |
| PoE Budget | 130W total |
| Network Port | 1x RJ-45 10/100/1000 Mbps |
| AI Features | Face recognition,detect, Perimeter, SMD Plus |
| HDD | 1x SATA up to 20TB |
| Output | HDMI + VGA |
| Interface | Alarm In/Out, USB, Audio In/Out, Network Port, RS-232 |
| Power Supply | 100–240 VAC, 47-63 Hz |